Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki.
W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
 • Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na patrolu bojowym we Włoszech (1944)/ foto: FN

  Żołnierze 2 Korpusu Polskiego na patrolu bojowym we Włoszech (1944)/ foto: FN

 • Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino / foto: NAC

  Piechota 2 Korpusu Polskiego w bitwie o Monte Cassino / foto: NAC

 • Gen. Władysław Sikorski i brytyjska para królewska odbierają defiladę 1 Korpusu Polskiego (1941) / foto: NAC

  Gen. Władysław Sikorski i brytyjska para królewska odbierają defiladę 1 Korpusu Polskiego (1941) / foto: NAC

 • 1 Dywizja Pancerna podczas bitwy pod Falaise (Normandia, 1944)/ foto: NAC

  1 Dywizja Pancerna podczas bitwy pod Falaise  (Normandia, 1944)/ foto: NAC

 • 1 Dywizja Pancerna - piechota / foto: NAC

  1 Dywizja Pancerna - piechota / foto: NAC

 • Niszczyciel ORP

  Niszczyciel ORP "Piorun", wsławiony udziałem w zatopieniu pancernika "Bismarck" (1941) / foto: NAC

 • 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa / foto: NAC

  1 Samodzielna Brygada Spadochronowa / foto: NAC

 • Samoloty Spitfire polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas lotu/ foto: NAC

  Samoloty Spitfire polskiego 303 Dywizjonu Myśliwskiego podczas lotu/ foto: NAC

download redWszystkie osoby i instytucje, które chcą włączyć się w promocję Żołnierzy Tułaczy mogą pobrać nieodpłatnie ich biogramy z serwera ftp

ftp: ftp.okcjo.com.pl
login: wrzutnia2.okcjo.com.pl
hasło: eSoEkH4G

Bolesław Baake (1905-1963)

38 Baake Bolesław     pdf-64

Ur. w Kijowie w roku 1905 r.

Studiował malarstwo w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1928–1934 w pracowni prof. Tadeusza Pruszkowskiego. Podczas studiów był uczestnikiem letnich plenerów w Kazimierzu nad Wisłą. Należał do tzw. Grupy Czwartej założonej przez wychowanków profesora, która funkcjonowała w latach 1935/36. Uważany był za jednego z jej najzdolniejszych młodych artystów. Został asystentem w ASP, w pracowni swojego profesora. Przedmiotem malarskich dzieł tamtych lat były przede wszystkim pejzaże, portrety, pełne światła i delikatnie tonowanej barwy. Przedwojenna twórczość ocalała w niewielkim stopniu, większość dzieł uległa zniszczeniu podczas II wojny światowej, która zmieniła również losy artysty. Wywieziony na Syberię, zdołał wydostać się stamtąd dołączając do wojska generała Andersa. Przez Persję dotarł do Libanu jesienią 1945 roku, gdzie pozostał do końca życia. W 1947 r. w ramach Instytutu Polskiego z inicjatywy Wydziału Oświaty Poselstwa RP w Bejrucie i prof. Antoniego Markowskiego utworzono Polską Szkołę Malarstwa i Rysunku. Skupiała ona 14 polskich artystów malarzy (Teresę Heydlównę, Zofię Bobrowską, Marię Chmurzynę, Stefana Felsztyńskiego, Stanisława Frankiela, Józefa Gałubę, Irenę Gołębiowską-Teskę, Jerzego-van Haerdt-Brodnickiego, Piotra Pawluczuka, Marię Joczównę, Zbigniewa Krasińskiego, Gertrudę Kościałkowską, Zygmunta Mazura ps. „Sygililla" i Mery Schneiderową). Dyrektorem został prof. Bolesław Baake. Szkołą funkcjonowała do czerwca 1950 r. czyli do ostatecznego wyjazdu Polaków z Libanu. Wydana w języku perskim przez Towarzystwo Studiów Irańskich książka pt. Lachestan, przyczyniła się do pogłębienia współpracy polsko-irańskiej. Prof. Baake był autorem ilustracji do tej pracy zbiorowej polskich naukowców. Mimo postępującej gruźlicy nie zaprzestał działalności artystycznej. Malował głównie pejzaże i portrety. W lokalu Klubu Libańsko-Syryjskiego w Bejrucie, latem 1951 roku zorganizował własną wystawę. Zaprezentował 40 płócien – portretów, pejzaży, kwiatów. Prezentacja wywołała żywą reakcję krytyki artystycznej i publiczności oraz została pochlebnie oceniona przez prasę. Był w tamtym czasie jedynym polskim pisarzem i krytykiem malarstwa w Libanie. Napisał wiele artykułów w pismach polskich ukazujących się głównie w Bejrucie, omawiając w nich malarstwo polskie, francuskie i libańskie. Część swojego dorobku postanowił przekazać do Polski. Wykonanie swojej ostatniej woli powierzył żonie. Spełniona została dopiero po śmierci żony przez Jousefa Boutros Kmaty, drugiego jej męża. Stało się to możliwe dzięki wielkiemu osobistemu zaangażowaniu byłego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Libanie – Tadeusza Strulaka. Ostatecznie, trzydzieści pięć prac prof. Bolesława Baake znalazło się w Kazimierzu Dolnym miasteczku, z którym związane były lata młodości malarza. Uroczyście przekazano jego spuściznę artystyczną do Muzeum Nadwiślańskiego w dniu 29 sierpnia 2002.

Opr. Anna Tchórzewska , FN Lublin